Kız Mı Olsun Erkek Mi ?

Hamilelik dönemi boyunca en çok duyduğumuz soruların başında gelir  Kız Mı Olacak Erkek Mi ? bu hamilelere sorulan en klasik sorudur. Bununla beraber bizim yanıtlarımızda çoğu zaman klasiktir..Bu klasik soruya verilen ve en bilinen yanıt ; “ Eli kolu sağlam olsun da cinsiyet önemli değil ! “
Eskiden anne baba adaylarından bu tarz cümleler duyarken günümüz teknoloji çağı ile birlikte artık kız yada erkek çocuk sahibi olmak ile ilgili  yöntemler duyuyoruz.
Bilinen pek çok yöntem var artık ancak bunların hiçbiri kesin olmamakla birlikte ; hiçbirininde tıbbi olarak kanıtlanmışlık durumu yoktur.
Shettles metodu
Oldukça basit ve maliyetsiz olan bu yöntem Landrum Shettles adında bir doktor  tarafından geliştirilmiştir.
Bu yöntemde vurgulanan en önemli konu ; erkek çocuk için cinsel birleşmenin yumurtlamaya en yakın zamanda yapılmış olmasıdır.
Yine bunun tam tersi kız çocuğu içinde üç ile beş gün öncesinde cinsel birleşme gerçeleştirilebilir.Ancak sonrasında bir daha birleşme yapılmamalıdır.
Shettles metoduna göre ; yumurtlama dönemi nden iki gün öncesinde cinsel birleşme olduğu takdirde kız , yumurtlamadan sonrasında ise erkek çocuk olacağı tahmin edilmektedir.
Derin bir cinsel birleşme ile erkek çocuğu ,  yüzeysel bir ilişkiyle de kız çocuğu olma ihtimali üzerinde durulmaktadır.
Yine ilişki esnasında eğer kadın ; orgazm olursa erkek , olmazsa kız çocuk olma ihtimali daha ağır basmaktadır.
Microsoft-Ericcson yöntemi
Bu yöntem özellikle kız bebeklerde oldukça başarı sağlayan bir yöntem olarak bilinir.
DNA formülleri kullanılarak , spermlerin ayrıştırılmasını sağlayan bu yöntem X kromozomunu taşıyan spermler ile, erkek çocuk olmasını sağlayan Y kromozomu taşıyanların ayrıştırılması  esasına dayanan bu yöntemde suni dölleme metodu ile anne adayına yerleştirilen spermler  kız bebek olmasını sağlamaktadır.
Uygulaması oldukça zor ve bir okadar da maliyetli olan bu yöntem çok yaygın bir yöntem değildir. Bu yöntem için teknik – yasal zorunluluklar da  vardır.
Materna yöntemi – BabyChoice
Bu yöntem tıbbı müdahalenin olmadığı oldukça doğal bir yöntemdir. İsviçre de Materna laboratuarlarının pek çok ülkede temsilcilikleri aracılığıyla dağıtımını gerçekleştirdiği BabyChoice metodu ile doğal ve güvenli olarak istenilen cinsten bebek yapabilmek öncelikli amaçtır.
Anne ve bebeği herhangi bir riske sokmamasının yanı sıra oldukça ekonomik vede pratik bir yöntemdir.
Annenin zarında bulunan reseptörlerin hangi zamanlarda  “ X “ kromozomlu ( kız ) spermleri , hangi günlerde ise  “ Y ” kromozomlu ( erkek ) kromozomlu spermleri kabul edeceğini yada kabul etmeyeceğini bulan yöntemdir.
Tabiatın onlar için belirlemiş olduğu günlerde erkek veya kız çocuk yapmalarını sağlayacaktır. Bu yöntem 1997 den bu yana kullanılan ve % 90 oranın da başarı sağlayan bir yöntemdir.

http://www.gebemania.com/gebemania/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_16.png
You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Yorum Yaz

Powered by WordPress | Designed by: Premium Themes | Thanks to Compare Premium WordPress Themes, WordPress Themes Free Online and Free WordPress Themes